Güvenlik Kamera Kablosu

Güvenlik kamera kablosu

Güvenlik kamera kablosu denince, CCTV ve CAT 6 kablolar ilk akla gelir. CCTV olarak 2*0.22, 2*0.50 gibi kalınlıklarına göre ölçüler değişir. CCTV kabloları AHD sistemlerde, CAT6 kablolarda IP sistemlerde kullanılır. Güvenlik kamera kabloları, görüntü ve enerji iletiminde önemli rol alırlar.

Kaliteli Kablo Önemli

Güvenlik kamerası kablo kalitesi sistemin sağlıklı çalışmasını etkiler. Kaliteli güvenlik kamera kablosu görüntü kalitesini etkiler. Ucuz ve kalitesiz güvenlik kamera kabloları görüntü kalitesini düşürür ve sürekli arıza çıkarır.

Kurumsal Firmalar Kaliteli Kablo Kullanır

Kablo uzunluğu ve kamera görüntü çözünürlüğüne göre kalın veya ince kablo seçimi yapılmalıdır. Kalın güvenlik kamera kabloları, kullanım açısından her zaman, daha iyidir. Uzunluk ve güvenlik kamerasının görüntü gücüne göre, ince kablo seçimi kamera sisteminde, görüntü netlik sorunları ve arızaların çıkmasına neden olur. Güvenlik kamerası kabloları kaliteli olmalıdır. Kurumsal firmalar, yaptıkları işlerde arıza çıkmaması için, kaliteli güvenlik kamerası kabloları kullanırlar.

Enerji ve Görüntü Taşır

Güvenlik kamera kabloları BNC konnektörler ile güvenlik kameralarına bağlanırlar. Güvenlik kamera kabloları, görüntüyü kayıt cihazına taşırlar. Güvenlik kamerası kabloları, 12 Voltluk trafodan, adaptörden gelen enerjiyi güvenlik kameralarına taşırlar. Bir adet, CCTV güvenlik kamerası kablosunnun içinde, 3 çeşit 2 renk kablo vardır. 3 çeşit, 2 renk kabloları sayacak olursak, trafodan doğru akım olarak gelen, faz(kırmızı) ve nötr(siyah) yine kameradan gelip cihaza iletilen, kamera nötrü ve görüntü kablosudur. Bu kablolar 2+1 ve 4+1 olarak ikiye ayrılır. 4+1 kablolar kamera enerjisi, görüntü ve içinde ses kablosunu da barındıran güvenlik kamera, kablolarıdır. 2+1 CCTV kablolar ise, kamera enerjisi ve görüntü taşır.

CCTV kablolar, hırsız alarm ve yangın alarm sistemi montajında, mecbur kalındığı durumlarda kullanılabilir.

Güvenlik kamera kablosu
Güvenlik kamera kablosu

         Kalite Dayanıklılığı Etkiler

Güvenlik kamerasına giden kablo elektriği, power jak ile ayrılıp buat ile eklemeler korumaya alınıp, kameraya iletilir. Güvenlik kamerasına giden görüntü ise BNC jak ile bağlanıp, kameraya iletilir. Kabloların kayıt cihazına giren kısmı ise, sadece BNC jak ile bağlanıp, cihaza takılır. CCTV güvenlik kamera kablosunun kaliteli olması, dayanıklılık süresini de etkiler.

Kaliteli kablo seçimi, güvenlik kamera sisteminin arızasız, iyi çalışması için gereklidir. CCTV kablolar uzun yıllardır güvenlik kamera sistemlerinde güvenle kullanılmaktadır.

IP Sistemler CAT6 Kablo İle Kullanılır

IP güvenlik kameraları ise, CAT 6 kablo ile kullanılmaktadır.

Uzun mesafelerde, IP sistem güvenlik kameraları, switch ile köprü kurularak iletim sağlanmaktadır. Swich arızaları IP sistem güvenlik kameralarının, sağlıklı çalışmasını etkilemektedir. CCTV sistemde güvenlik kamerası görüntüleri direk kayıt cihazına iletilir. IP güvenlik kamerasında ise görüntüler, POE switch veya mesafe uzunluğuna göre switchlerle, ve CAT6 kablo aracılığı ile görüntüleri kayıt cihazlarına iletirler. İyi bir keşif yapılması, uygun bir güvenlik kamera sistemi seçimi ve devamında, kablo seçimini beraberinde getirir.

İş Güvenliği ve Güvenlik Kamera Uzmanı

Ünal Fırat

Hırsız alarm, yangın alarm, güvenlik kamera kurulumunda, Çorlu kamera montajında, CCTV güvenlik kamera kabloları kullanılabilir.

Çorlu’da kamera kablosu çeşitlerini, ayrıca Çerkezköy, Ergene, Süleymanpaşa, Velimeşe, Veliköy, Kapaklı, Saray, Kızılpınar, Karaağaç, Büyükyoncalı, Küçükyoncalı ve Tekirdağ genelinde, güvenlik kamera kablosu ve diğer tüm ürünleri, Hareketli Teknoloji firmasından temin edebilirsiniz. 0282 726 3535 www.corluguvenlikkamera.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir