Kamera Sistemleri

Kamera Sistemleri

Kamera sistemleri, merceklerle görüntüleri çözümleyip, kayıt cihazına aktaran elektronik aletlerdir. Güvenlik, sağlık, yayıncılık gibi alanlarda kullanılır. Kamera kelimesinin Latince anlamı karanlık odadır.

Tarihi Süreç

Kameranın ilk icadı, 1800’lü yıllara uzanmaktadır. Kameranın icat süreci, fotoğraf makinesinin icadına kadar, geriye gider. Eğer, 1300’lü yıllarda fotoğraf makinesi buluşu olmasaydı, kameranın icadı da 1800’lü yıllardan daha sonra olabilirdi. İcatlar, tarihin tozlu raflarında yerini alırken, teknolojik gelişim süreci, sürekli bu icatlara yenilerini eklemiştir. İnsanlık tarihi sürekli yeni icatlara tanık olmaktadır.

Mercekler, lensler ve elektronik devreler kameraların çalışma sisteminde önemli rol alırlar.

Kamera Sistemleri
Kamera Sistemleri

Filim Şeridine Kayıt

Kamera sistemleri günümüzde bir çok alanda kullanılmaktadır. Sinema, dizi, belgesel, TV yayıncılığı, sağlık, güvenlik, kontrol gibi bir çok alanda kamera sistemleri kullanılır. Gün geçtikçe, kamera sistemlerinin kullanım alanı artmaktadır. Kamera sistemleri kaydı ilk zamanlarda, filim şeridine, video kasete yapılırken, günümüzde ise HDD diskine yapılmaktadır.

Binlerce İnsanın Emeği Var

Siyah beyaz teknolojiden, HD görüntü kalitesine geçmenin kolay olduğu söylenemez. Bu süreç yüzyılları kapsamaktadır. Elimizde bulunan kameralı telefonun üzerinde, binlerce bilim insanının emeği var, diyebiliriz. Binlerce bilim insanının yıllarca çalışarak emek vermesi, bu gün bizim vep telefonlarımızdan kolayca, fotoğraf ve video kamera kayıt yapmamızı sağlamıştır.

Sektörlerde Kullanılıyor

Kamera sistemleri, sinema dizi gibi sektörlerde insanlık yaşamı konularını ele alıp kaydedip, bizleri kah güldürüp, kah ağlatıp o anları ölümsüzleştirmiştir. Kameralar, belgesel çekimleri ile doğanın bilinmeyenleri, insanlık tarihinin gelişimi ve keşiflerini bizlere aktarmıştır. Yine belgeseller vasıtası ile kameralar gelecek nesillere bilgi aktarımını sağlamaya devam edecektir. Kameralar sağlık alanında görüntüleri doktorlara iletip, doğru teşhis için önemli rol oynamıştır. Güvenlik sektöründe ise fabrikalar, iş yerleri, esnaflar, kamu alanları, belediyeler, hükümet binaları, parklar, apartmanlar, siteler, daireler ve sayamadığım yüzlerce alanda kullanılmaktadır. Güvenlik sektöründe kamera sistemlerinin kullanımı hırsızlık, adli olaylar, personel kontrol, kasa izlenimi gibi bir çok alanda kullanılmaktadır. Kamera sistemlerinin TV yayıncılığının doğuşu ve gelişimine önemli katkısı olmuştur. TV yayıncılığı sayesinde dünyanın her alanında olan olaylar, devlet yönetimleri, insan, doğa ve hayvan yaşamları bizlere anlık olarak aktarılmaktadır.

Aslında kamera sistemlerinin icadı insan yaşamının bilgi aktarımı ve gelişim sürecinde büyük bir devrimdir. Kamera sistemlerinin sayesinde bilgi aktarımı, kameranın öncesinde, fotoğraf makinesinin icadıyla başlamış ve günümüze kadar gelmiştir.  Kameranın icadının faydaları, saymakla bitmez. Elimizdeki telefonlarda bulunan kamera sistemleri dahil, tüm icatların değerini bilmek gerekir.

 

İş Güvenliği ve Güvenlik Kamera Uzmanı Ünal Fırat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir